Hnědá čočka je velmi starou kulturní rostlinou. Pochází z jihovýchodní Asie, v současné době se pěstuje i v oblasti Středozemního moře. Byla známá už ve starém Egyptě, kde platila za potravu chudých. Na severu Evropy, kam se dovážela se stala naopak jídlem boháčů. Vysoký obsah dobře stravitelných bílkovin s velkým podílem esenciálních aminokyselin ji řadí mezi nejcennější luštěniny.
Čočka obsahuje mnoho rozpustné i nerozpustné vlákniny. Rozpustná vláknina pomáhá snižovat škodlivý LDL cholesterol a působí preventivně proti rakovině. Snižuje riziko vzniku cukrovky i srdečně-cévních onemocnění.
Čočka je vynikajícím zdrojem draslíku, mědi a železa, ale také kyseliny listové a proto je velmi vhodné ji přijímat v těhotenství a v době menstruace.
Vysoký obsah vitamínů skupiny B (niacin 2-2,5mg), lecitinu, hořčíku a vápníku činí z čočky výborný prostředek proti neurózám, depresím, stresům apod. Vysoký obsah železa, mědi přispívá ke zlepšení krvetvorby.
Základní příprava: čočku namočíme, alespoň na 5 hodin. Poté vodu slijeme, přidáme čerstvou a vaříme s kouskem řasy kombu (nebo hiziki) 40 minut. Ke konci vmícháme 1-2 lžíce Shoyu či Tamari a ještě krátce povaříme.
Čočku použijeme jako hlavní přílohu např. s osmaženou cibulkou a celerem na kostičky, dále do polévek, salátů, luštěninových pomazánek či karbanátků.